Hvad koster et outplacement forløb?
Et outplacement forløb hos os koster: kr. 28.000,- ex.moms
Hvad får i ud af et outplacement forløb hos os?
Vi hjælper dine medarbejdere med at finde nyt job efter opsigelsen. Det bedste tidspunkt at finde en ny stilling, er så tidligt i forløbet som muligt. Det kan dog være en stressfuld omgang. Derfor benytter vi autoriserede psykologer i processen. Processen efterfølges af et struktureret program. Et resultatorienteret outplacementforløb hos os er en oplagt genplacerings mulighed. Ring og hør nærmere på: 53851911.
Prisen er ex. moms. og forløbet kan kun erhverves af virksomheder med cvr. nr.
Procesbeskrivelse
- Individuel samtale omkring potentielle nye udfordringer, derunder vejledning og finpudsning af CV profil.
- En psykologtime, for at få styr på og ro på tankerne.
- Rekrutteringsarbejde omkring ønskede arbejdspladser og brancher.
- 4 Skype samtaler med den rekrutteringsansvarlige undervejs, hvor den individuelles jobsøgningsproces smeltes sammen med den rekrutteringsansvarliges proces.
Outplacement / Genplaceringsforløb der virker!
Der er ingen tvivl om at et Outplacement- / Genplaceringsforløb virker. Langt de fleste er i arbejde igen indenfor et par måneder, gennemsnitligt på tværs af brancherne. Derfor er vi overbevist om, at vores individuelle Outplacement program er gavnligt for alle, der er blevet opsagt.
Det anbefales at starte forløbet op, så tidligt som muligt i forløbet. De første 4 måneder, har man de bedste chancer for nyt job, hvad enten det er i helt samme branche, uden de store forandringer, eller om det er med et brancheskift.
Send os en forespørgsel eller ring og hør nærmere!
Ring på 53 85 19 11, så tager vi en snak om det konkrete tilfælde! Du er også velkommen til at bestille et møde via formularen eller på info@findconnect.dk, selvfølgelig helt uden forpligtelser.
-
Får nyt job indenfor 1,8 måneder90%
-
Føler deres nye job har matchet deres karrierer ønsker bedre85%
-
Føler sig hørt gennem forløbet100%
-
Vil helst være fri for et Outplacement -/ Genplaceringsforløb2%
Sæt dig i kontakt med os
Skriv til os, og vi vender retur til dig i dag.
Hvem henvender vi os til? Er et Outplacement forløb kun for en bestemt gruppe medarbejdere?
Hvem henvender vi os til? Er et Outplacement forløb kun for en bestemt gruppe medarbejdere?
Hvad enten man er direktør, mellemleder, teamansvarlig, assistent eller har andre lignende funktioner, er et Outplacement / Genplaceringsprogram værd at overveje. Samtidig er det mindst lige så relevant på tværs af brancher som revision, psykologien, medicinalbranchen, sundhedsvæsenet, industrien eller forskning. Fordelen ved at få et sådant forløb, er både at få arbejdet med sig selv i den nye situation, og bearbejdet en ledighedsperiode. Det er vigtigt at få trukket de positive aspekter ved denne situation frem, hvilket ikke altid er helt nemt og ligetil, kun med familie og venner. Det har typisk en stor værdi, at kunne drøfte dette med professionelle folk, der kan hjælpe med de nye tanker, udfordringer og ikke mindst muligheder.
De rekrutteringsspecialister, der arbejder med den enkeltes outplacementforløb, kan gå til værks på proaktiv maner, både på baggrund af erfaring, netværk og procedurer. Da det er et utroligt tæt samarbejde med det enkelte menneske, oplever vi at det skaber positive tanker omkring karrieren, og mødet kan afhjælpe den nervøsitet, som kan opstå for mange mennesker i denne situation. Gennemsnitligt er de personer, vi har gennem forløbet, i arbejde igen 1,8 måneder efter forløbets opstart.
Der er en helt anden årsag til at genplaceringforløb anvendes meget mere end tidligere. Det er bl.a. prisen, men derudover er det omtanke, fra for eksempel ledelsens side. I dag har mange store og små selskaber fokus på at gøre noget ekstra for deres folk. En buket blomster ved ankomst, sjove legerum og afslapningsrum på arbejdspladsen og meget andet. Netop for at skabe gode, trygge og attraktive rammer for medarbejderne, hvilket hos flere selskaber er en del af strategien i forbindelse med rekruttering. Tilbyder man yderligere et outplacementforløb til opsagte medarbejdere, siger man tak for en god indsats, og ønsker vedkommende reelt det bedste med på vejen. Denne strategi giver selskabet et godt renomé. Mund til mund omtale er guld værd.
Foruden private selskaber, kan Outplacement- / Genplaceringsprogrammet erhverves af a-kassemedlemmer gennem deres a-kasse.